O jakości ubrań i mądrych zakupach

Wiem, że to źle zabrzmi, ale im jestem starsza, tym bardziej doceniam jakość ciuchów ponad ich „modność”. Oczywiście chcę wyglądać modnie i ładnie, ale to nie znaczy, że muszę zakładać na siebie materiały nieprzyjemne w noszeniu albo takie, które gryzą! Ale jak rozpoznać, co w składzie ubrania jest dobre, a co nie? Oczywiście po pierwsze – czytamy metki, a po drugie – czytamy ze zrozumieniem… Zrobiłam spory research i przychodzę z małą ściągą – i dla siebie, i dla Was! Mam nadzieję, że się przyda…

fot. Kaboompics

Zacznijmy od tego, że nie ma reguły, że wszystkie naturalne włókna są dobre a wszystkie sztuczne złe. Duża zależy od tego, jaki jest procent użycia konkretnych włókien, ale też jakie do niego dodane są inne materiały. Dodatkowo, weźmy też pod uwagę, co jest uszyte z tych materiałów? Przecież t-shirt, marynarka i sweter muszą mieć inne składy, bo mają inną formę, inaczej się je nosi i z inną częstotliwością.

A teraz trochę teorii…

Tkaniny, zależnie od tego z jakich włókien są wykonane, w najprostszy sposób podzielimy na:

- włókna naturalne, czyli:
            - włókna pochodzenia roślinnego (bawełna, len, juta)
            - włókna pochodzenia zwierzęcego (wszelkiego rodzaju wełny, jedwab naturalny)

- włókna sztuczne, czyli chemicznie stworzone przez człowieka (poliamidy, poliester, poliuretan)
- włókna syntetyczne, czyli stworzone przez człowieka, ale dla których bazą są naturalne składniki (jak np. celuloza z drzew)

Właściwości poszczególnych materiałów znajdziecie poniżej:

Włókna naturalne:

BAWEŁNA – chyba najbardziej popularny składnik naszych ubrań, znajdziemy go praktycznie w większości koszul, t-shirtów, sukienek. Bawełna sama w sobie też może być różna, mamy bowiem bawełnę konwencjonalną, bawełnę ekologiczną (zazwyczaj oznaczoną specjalnym znaczkiem EKO) czy bawełnę Fairtrade. Z bawełny powstają też inne materiały, jak np. aksamit czy dżins i sztruks.
Właściwości: miękka, dobrze wchłania wilgoć, gniecie się.

WEŁNY – tutaj zaczyna się robić ciekawie, wełna bowiem jest różna, zależnie od tego, z jakiego zwierzęcia włos został pobrany. Również jej właściwości nieco się zmieniają, ale to, co jest pewne w przypadku wełny to jej niesamowite właściwości termoizolacyjne.
WEŁNA OWCZA – najbardziej popularna wełna, najczęściej dostępna i najtańsza. Często znajdziemy ją w składzie swetrów, płaszczy, szali i ubraniach jesienno-zimowych.
MOHER – pochodzi z wełny kozy angorskiej, jest bardzo miły w dotyku, cienki, dobrze chroni przed zimnem. Często używany do produkcji czapek, beretów, rękawiczek, szalików. Łatwo się kurczy i mechaci, dlatego trzeba uważać przy praniu.
KASZMIR – najdroższy rodzaj wełny, pochodzi z kozy kaszmirskiej, jest wybitnie cienki a jednocześnie utrzymuje swoje wyjątkowe właściwości utrzymywania ciepła. Swetry z domieszką kaszmiru stają się bardzo delikatne w dotyku a te, które mają w składzie 100% kaszmiru to jedne z najbardziej luksusowych ubrań. Należy go delikatnie prać, aby nie skurczył swoich rozmiarów.
WIELBŁĄD / ALPAKA – wełna z tych zwierząt najczęściej służy do wyrobu płaszczy i ciepłych elementów garderoby. Wełna wielbłądzia jest uznawana za jedną z najbardziej trwałych rodzajów wełen, wynika to z klimatu w jakim wielbłądom przychodzi żyć (na pustyni w dzień mamy ogromny skwar a w nocy spory spadek temperatury – wełna jest więc lekka, ale też dobrze chroni przed zimnem).
ANGORA – wełna pozyskiwana z futerka królików angoskich, jest włochata i lekka, materiał może „łapać” się innych materiałów przez swoją delikatność.

JEDWAB – materiał powstały przędzy wykonanej z kokonu jedwabników. Tkanina ta jest delikatna, lekka, śliska i z połyskiem. Jest wykorzystywana do szycia szali, bluzek, sukienek. Materiał ten jest wyjątkowo luksusowy i drogi.

LEN – materiał pozyskiwany z przędzy lnianej. W swojej 100% wersji jest bardzo gniotliwy. Dobrze wchłania wilgoć, jest przewiewny, odporny na wytarcia i antyalergiczny. Często znajdziemy go w formie spodni, koszul czy sukienek, które latem idealnie sprawdzą się w trakcie upałów. Przez gniotliwość, często jest mieszany z domieszkami bawełny lub wełny, aby nadać mu mniejszej podatności na gniecenie.


Włókna sztuczne i syntetyczne:

POLIESTER – syntetyczny materiał odporny na promieniowanie UV, schnie szybko. Coraz częściej w dotyku przypomina bawełnę, często jest z nią mieszany. Dobry do produkcji odzieży sportowej.

WISKOZA – sztuczna tkanina, której obecność w składzie ubrania nie jest zła. Jest przewiewna, przyjemna w dotyku, ładnie okala ciało.

ELASTAN / LYCRA – włókno elastyczne, stosowane jako dodatek do innych włókien, dzięki czemu możliwe jest nadanie większej elastyczności i wytrzymałości materiałowi. Elastan/lycra dodana do innych składników sprawia też, że ubrania są bardziej obcisłe i lepiej przylegają do ciała.

AKRYL – miękki i lekki, ale bardzo elektryzujący element składu materiałów. Często jest dodatkiem do wełny, który ma sprawić, że ubranie będzie bardziej miękkie w dotyku. Nie jest składnikiem przewiewnym, dlatego uwaga na ubrania, które mają go najwięcej. Swetry z akrylu nie będą ani ciepłe, ani trwałe.

MODAL – włókno powstałe na bazie wiskozy. Jest bardzo odporne na uszkodzenia, ma też swój specyficzny połysk. Modal pod względem pochłaniania wilgoci ma właściwości lepsze niż bawełna, a do tego dzięki przewiewności i „oddychaniu” sprawia, że skóra dobrze czuje się w ubraniu z modalu.
NYLON – materiał syntetyczny. Nie gniecie się, jest dość wytrzymały, nie wymaga prasowania, ale może sprawić, że skóra będzie się bardziej pocić.


fot. Kaboompics


No dobrze, zastanówmy się teraz, jak w praktyce wykorzystać tę wiedzę?

Zasada #1 – czytaj metki, serio, znając poszczególne właściwości włókien, będziesz wiedzieć, czy materiał, z jakiego wykonane jest ubranie jest dobry i wart kupna.

Zasada #2 – wybieraj włókna naturalne – niech stanowią większość składu ubrania.

Zasada #3 – dodatki sztucznych włókien potrafią przedłużyć żywotność ubrania, wybieraj bawełnę z poliestrem, wełnę z akrylem, wełnę z bawełną, bawełnę z elastanem. Pamiętaj jednak o zasadzie #2.

Zasada #4 – zawsze sprawdzaj sposób konserwacji danego materiału – uważaj szczególnie na produkty wykonane z wełny, jedwabiu czy sztucznych materiałów. Czasem pranie w zbyt wysokiej temperaturze może zniszczyć ubranie.

Zasada #5 – zwróć uwagę, jakie materiały ze sobą łączysz – podoba Ci się ta poliestrowa bluzka? Okej, założ ją, ale nie dodawaj wtedy marynarki czy swetra z akrylu – skórze potrzebny jest przewiew, inaczej za moment będziesz cała spocona i stylizacja nie będzie miała znaczenia…

Zasada #6 – przed kupnem obejrzyj materiał, z jakiego wykonane jest ubranie. Naciągnij go, zobacz, czy wraca do swojego wyglądu, czy nie rozciąga się, czy nie robią się przerwy/oczka.

Zasada #7 – jeśli już w przymierzalni włosy elektryzują się przy pierwszym przełożeniu swetra czy szala przez głowę, możesz mieć pewność, że jego skład jest sztuczny. Odpuść sobie zakup, przecież nie chcesz chodzić ciągle z napuszonymi włosami i strzelać każdego znajomego prądem!

Zasada #8 – dobre materiały kosztują więcej, ale to nie znaczy, że w sklepie modnej i drogiej marki nie znajdziesz kiepskich jakościowo ubrań. Cena to nie zawsze jakość, ale jakość to zazwyczaj wyższa cena, dlatego dla pewności – pamiętaj o zasadzie #1.


Po tej całej analizie aż mam ochotę zanurkować w mojej szafie i pozbyć się wszystkiego, co sztuczne… a później iść na zakupy z nowym nastawieniem! :)

Uściski!

M.

Komentarze

Popularne posty