Rodzice: oto 13 Powodów dlaczego powinniście obejrzeć serial 13 Reasons Why

O serialu 13 Reasons Why jest głośno od jakiegoś czasu - nie tylko w USA, ale i w Polsce. Został on uznany za skandalizujący i wręcz niebezpieczny.
Serial opowiada historię licealistki, która popełnia samobójstwo. Nie martwcie się - to nie spoiler - to, że Hannah nie żyje wiemy od pierwszego odcinka. Z kolejnymi jednak odkrywamy powody, dokładnie 13, dlaczego zdecydowała się na ten drastyczny krok.
Ja jednak zwracam się tutaj do rodziców, osób dorosłych, może takich, które mają w domu nastolatka i zastanawiają się, jak wygląda teraz życie licealne.

Kochani, oto 13 powodów dlaczego powinniście obejrzeć ten serial i wyciągnąć z niego wnioski:

.1.
Nastolatkowie to inny gatunek. Serio. Często mówimy i słyszymy, że za naszych czasów to, kiedyś tamto... Nie zapominajmy o tym, że sami w wieku lat -nastu przeżywaliśmy miłości, zawodziliśmy się na przyjaciołach, czuliśmy, że świat nas nie rozumie. Lata lecą, ale to się akurat nie zmienia. Czas dojrzewania to książkowy moment odnajdywania swojej tożsamości, budowania siebie jako człowieka. To moment trudny i będący sporym wyzwaniem.

.2.
Przemoc w szkole zawsze była i pewnie będzie. Obecnie ma ona inne formy niż to, co kojarzmy w najprostszy sposób, czyli pobicia. Przemoc na tle seksualnym staje się poważnym problemem już w szkołach - co więcej, coraz częściej napastnikami są właśnie rówieśnicy. Sytuacja codziennego kontaktu z napastnikiem staje się dla młodej osoby poważnym przeżyciem. Warto zatem uświadamiać i rozmawiać na temat przemocy seksualnej. Uszczypnięcie w pupę, złapanie za biust czy stworzenie listy najładniejszych dziewczyn w szkole to nie zabawa i coś, co można ignorować.

.3.
Papierosy i alkohol to norma wśród nastolatków. Jeśli myślicie, że wasze dziecko nie pije, nie bierze i nie pali to pewnie oszukujecie samych siebie. Nie mówię tutaj o kontroli, szlabanach i karach - mówię o tym, że warto rozmawiać. A o trudnych tematach najbardziej.

.4.
Status społeczny nie określa tego, jak zachowują się nastolatkowie. Tak samo prymus z dobrego domu może być zwykle podłym człowiekiem, który znęca się nad innymi, jak ktoś, kto pochodzi z rozbitego domu. Nie osądzajmy młodych po tym, z jakich domów pochodzą i czym zajmują się ich rodzice.

.5.
Grupa znajomych to najważniejsza rzecz w życiu dla nastolatków. Potrzebują jej, by zbudować swoją tożsamość, by określić to, kim i jacy są. Potrzebują znajomych, by móc poczuć, że nie są sami na świecie i że ktoś rozumie i widzi świat tak, jak oni. Niestety, rodzice, musicie pogodzić się z tym, że choć jesteście ważni, to już nie najważniejsi dla nastolatka.

.6.
Zawód miłosny to bolesna rzecz. Wiążą się z nią spore emocje, złość, rozczarowanie. Oglądanie chłopaka/dziewczyny z nową sympatią powoduje, że szkolne miłości urastają do większej rangi i mogą niestety wpłynąć na postrzeganie siebie.

.7.
W szkole, w grupie rówieśniczej, młodzież rozmawia i komentuje. Choć nie zawsze wiadomo, jaka jest prawda - komentarze te mogą być trudne, złośliwe i niesprawiedliwe. Mogą też wpłynąć na to, jak traktowana będzie dana osoba w szkole. Plotki nigdy nie przynoszą nic dobrego, a reputacja w szkole to coś, na co nastolatkowie bardzo zwracają uwagę.

.8.
Nowe technologie, smartfony i to, że są praktycznie przyklejone do ręki nastolatka ma swoje plusy i minusy. Możecie oczywiście w każdej chwili zadzwonić do córki/syna i dowiedzieć się, gdzie są, ale smartfony skrywają też swoje sekrety. Wredne wiadomości, rozbierane fotki - takie rzeczy to nie tylko kwestia filmowej fikcji... Tylko błagam, nie wertujcie teraz telefonów swoich dzieci!

.9.
Depresja to obecnie jedna z poważniejszych chorób cywilizacyjnych. Kiedyś nikt nie określiłby jej w taki sposób, bo przecież jest to choroba psychiczna. Owszem, jest. Ale związana jest z tym, jak widzimy siebie, jakie mamy miejsce w społeczności, jakie mamy zadania i cele przed sobą postawione. Jasne, nie ma co panikować nad kilkoma dniami złego humoru nastolatka, ale pamiętajcie, że osoby z depresją wysyłają znaki, sygnały. Czasem też warto spotkać się ze specjalistą, który rzetelnie będzie mógł ocenić stan nastolatka. Pamiętajmy, że ten okres jest dla niego bardzo emocjonalnie trudny, może nie wiedzieć, jak sobie z radzić z nadmiarem emocji...

.10.
Dorośli zawodzą. Często nie potrafią rozmawiać, wstydzą się, nie zadają konkretnych pytań lub wydają się nie zauważać oczywistych znaków. Dotyczy to zarówno nauczycieli, pedagogów, jak i rodziców. Jasne, nie każdy ma w sobie wrodzonego psychologa, ale pamiętajcie, że nastolatek spotyka się z wieloma osobami na swojej drodze. Jeśli jesteś ciocią, ojcem, widujesz często nastolatka samotnie siedzącego w parku, widzisz, że dziecko sąsiadów ma nacięcia na nadgarstkach - zagadaj! Być może właśnie na to czeka... być może ten prosty gest pokazania, że ktoś zauważył problem i chce pomóc będzie wystarczający...

.11.
Przemoc nie jest ładna. Bardzo doceniam to, że w serialu została pokazana tak dobitnie. Mocne sceny przy których zamyka się oczy i nie chce się widzieć tego, co dzieje się na ekranie to terapia wstrząsowa. To m.in. dlatego serial ten stał się tak szeroko komentowany. Szczerze? Dobrze, że tak to pokazali. Bo przemoc to przemoc. To czyste zło, podłość i pogarda wobec drugiej osoby. Pamiętajcie o tym widząc bijących się nastolatków.

12.
Przypomnienie dla wszystkich, że ofiara nie jest winna napaści. Niby tak nie wiele, a tak dużo, prawda?

13.
13 Powodów to dobry serial. Po prostu. Obejrzyjcie i wyciągnijcie wnioski, warto!
Do osób, które czytają ten post i czują, że same mają myśli samobójcze. Nie jesteście na świecie sami, choć może Wam się tak wydawać.
Skontaktujcie się z Telefonem Zaufania pod numerem 116111 lub zajrzyj na ich stronę www, by znaleźć pomoc!

Komentarze

Popularne posty