Ulubieniec sierpnia - Downton Abbey

Dziś chciałam zachęcić Was do obejrzenia serialu, który stał się moim sierpniowym ulubieńcem, czyli brytyjskiej produkcji Downton Abbey. Serial składa się z 6 sezonów, dostępny jest na stronie Showmax, gdzie spokojnie obejrzycie go z polskimi napisami :)

Czemu Downton Abbey stał się moim jedynym ulubieńcem miesiąca? Przyczyna jest prosta - nie mogłam się od niego oderwać, a obejrzenie wszystkich sezonów na spokojnie zajęło mi prawie cały miesiąc ;)

(fot. Facebook: Downton Abbey)W skrócie o serialu:

Początkiem akcji jest zatonięcie Titanica, które, jak się okazuje, ma spory wpływ na rodzinę mieszkającą w Downton Abbey. Głównymi bohaterami są lord Grantham (Robert) wraz z żoną (Corą) i córkami (Mary, Edith i Sybil). Poza rodziną w Downton Abbey mieszka oczywiście ich służba, której perypetie toczą się równolegle do życia rodziny jego lordowskiej mości.

Bohaterowie:

Zdecydowanie najmocniejszymi bohaterami serialu według mnie są:
seniorka rodu hrabina Granthan (grana przez fantastyczną Maggie Smith),
lord Grantham (w tej roli Hugh Bonneville),
lady Mary (Michelle Dockery),
ale również kila postaci ze służby: kamerdyner pan Carson (Jim Carter), ochmistrzyni pani Hughes (Phyllis Logan), pokojowy John Bates (Brendan Coyle), pokojowa Anna Smith (Joanne Froggatt) i lokaj/podkamerdyner Thomas Barrow (Rob James-Collier).

Choć te postacie mają znaczący wpływ nie są koniecznie moimi ulubieńcami ;) 


Najciekawsze wątki to te, które przeplatają życie bohaterów na górze (rodziny lorda Granthama) i służby, która mieszkając w zamku, zna wiele szczegółów z życia rodziny i często wykorzystuje je, bądź staje się głównym powiernikiem największych sekretów…

To, co szczególnie podoba mi się w serialu to to, że historia przeplata się tutaj z fikcją życia bohaterów. Poza utonięciem Titanica pojawiają się jeszcze inne ważne momenty w historii - rewolucja w Rosji, zamieszki w Irlandii, I Wojna Światowa, czy pucz piwiarniany w Monachium.

Ciekawe jest też oglądanie tego, jak „nowoczesność” wkracza na salony - nie mówię tu tylko o pojawieniu się samochodów, gramofonu, telefonu, radia, ale też o mentalnych zmianach, jakie zachodziły. W serialu znajdujemy wątki związane z prawami do głosowania, prawami kobiet i podziale świata na tych, którzy są mają wielkie tytuły i całą resztę… 

(fot. Facebook Downton Abbey)Warto też zwrócić uwagę na stroje - przez 6 sezonów moda zmienia się niesamowicie. Zaczynamy w erze długich sukien, kończymy w latach ’20-stych, gdzie sylwetka kobieca wyglądała zupełnie inaczej. To, co pozostaje bez zmian to niesamowita klasa i szyk - niezależnie od okoliczności... 

Ciekawa jest też forma realizacji - w każdym sezonie znajdziemy bowiem odcinki specjalne, dłuższe niż standardowe odcinki, które wprowadzają zwykle spore zmiany ;)

Zachwyca też miejsce - posiadłość Downton Abbey to w rzeczywistości zamek Highclere Castle, który mam nadzieję zobaczyć kiedyś na żywo - bo w serialu jest fantastyczny! Dla mnie to miejsce, to kolejny główny bohater tego serialu - posiadłość jest bowiem nie tylko domem dla rodziny jego lordowskiej mości, ale w trakcie wojny staje się miejscem rekonwalescencji dla żołnierzy i przede wszystkim jest też świadkiem wielu wydarzeń z życia służby i rodziny.

(fot. Facebook Highclere Castle)


W serialu znajdziecie wszystko: życie rodzinne, historię Europy, romanse, zdrady, sekrety, kłótnie, wielkie miłości i rozczarowania, politykę, zbrodnie... Jednym słowem - życie, tylko w pięknym retro wydaniu...  i z zamkiem w tle ;) czy można chcieć czegoś więcej?!
Mam nadzieję, że Was przekonałam do obejrzenia Downton Abbey!

M.

Komentarze

Popularne posty